صفحه ها
دسته
سايت گوگل
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 53117
تعداد نوشته ها : 53
تعداد نظرات : 20
Rss
طراح قالب
GraphistThem273
 


               چگونه بيشترين لذت را از زندگي ببريم

 

 


 

براي آنها كه تصميمات مهم مي‌گيرند، زندگي مي‌تواند كاملاً متفاوت باشد. معنا و مفهوم زندگي شما همان چيزي است كه خودتان هر روز با اعمال و افكارتان مي‌سازيد. زندگي از انتخاب‌هاي شما تشكيل مي‌شود و تصميم‌گيري اهميت زيادي دارد زيرا هر انتخاب شما هم عواقب و هم فوايدي به دنبال دارد؛ سعي كنيد هميشه قبل از هر تصميم اين دو را در نظر بگيريد.
 


مراحل


1. از زمان حال لذت ببريد. هر روز را طوري زندگي كنيد انگار آخرين روز زندگيتان است. امروز هديه‌اي به شماست. زندگي موقعيت‌ها و فرصت‌هاي زيادي را به شما هديه مي‌دهد اما زماني مي‌توانيد از فرصت زندگي كردن خود بيشتري استفاده را ببريد كه انتخاب‌هاي درستي داشته باشيد. از هر لحظه زندگي لذت ببريد. هر روز مي‌تواند شروعي تازه با انتخاب‌هايي پيش رويتان باشد، پس منتظر چه هستيد؟

2. ماجراجو باشيد. 
كمي به اكتشاف بپردازيد و از چالش‌هاي تازه استقبال كنيد. همراه با عزيزانتان به ديدن مكان‌هاي جديد برويد. راه‌هايي را انتخاب كنيد كه ديگران انتخاب نمي‌كنند. خودتان را اسير عادت‌هاي هميشگي نكنيد. زندگي با ماجراجويي بسيار هيجان‌انگيزتر خواهد بود.

3. دفترچه خاطرات داشته باشيد. 
موفقيت‌ها و شادي‌هاي زندگيتان را ثبت كنيد. وقت بگذاريد و نوشته‌هاي قبليتان را بخوانيد. اين مي‌تواند منبع الهام خوبي براي خودتان و ديگران باشد.

4. همه را دوست بداريد. 


- خودتان را دوست داشته باشيد. 
به زيبايي بيروني و دروني خودتان دقت كنيد تا بتوانيد همان را در ديگران ببينيد. پذيرش از درون مي‌آيد. به چيزهايي از خودتان كه دوست نداريد فكر نكنيد. درعوض، چيزهايي را در خودتان پيدا كنيد كه دوست داريد.

- ديگران را دوست داشته باشيد.
 كسانيكه با شما خوب رفتار مي‌كنند را دوست بداريد. بدون اينكه انتظار دوست داشته شدن و محبت ديدن داشته باشيد، دوست بداريد و محبت كنيد. در برخورد با ديگران خودخواه نباشيد.

5. همه آدمها را بپذيريد. مهربان و مودب باشيد. از همراهي ديگران لذت ببريد. خوبي‌هاي آنها را ببينيد نه تفاوت‌هايي كه با شما دارند. ديگران را قضاوت نكنيد و طوري با همه رفتار كنيد كه دوست داريد با شما رفتار كنند.

6. هدف زندگي را دريابيد.
 چيزي را پيدا كنيد كه به زندگيتان معنا و مفهوم دهد. وقتي چيزي پيدا كرديد كه برايش زندگي كنيد، مطمئناً بهتر زندگي خواهيد كرد. اگر روابطتان هدف اصلي زندگيتان نباشد، شغلتان يا هر چيز ديگري مي‌تواند باشد. معناي زندگي شما چيزي است كه خودتان تعيين مي‌كنيد. براي خودتان هدف تعيين كنيد و براي رسيدن به آن تلاش كنيد.

7. كمك كنيد. بي‌دريغ به ديگران خدمت كنيد. از همسايه‌تان شروع كنيد. به افراد نيازمند كمك كنيد. كمك كردن نه تنها باعث مي‌شود انسان بهتري باشيد، بلكه به رشد ديگران نيز كمك مي‌كند.

8.  واقع بين باشيد. اهدافي متناسب با توانايي‌ها و استعدادهايتان تعيين كنيد. هر تلاش را يك دستاورد درنظر بگيريد. 

9. به دنبال تعادل باشيد.
 روز و شب، جلو و عقب، خوب و بد را در هر چيزي بشناسيد.

10. مثبت باشيد. بر افكار و اتفاقات خوب تمركز كنيد. خيلي به خودتان سخت نگيريد. اذيت كردن و آزار رساندن به خودتان هيچ فايده‌اي ندارد. مثبت‌ باشيد. مثبت فكر كنيد، مثبت حرف بزنيد و مثبت عمل كنيد. هميشه نيمه پُر ليوان را ببينيد. 

11. كنترل خود را حفظ كنيد.
 مسئول رفتارها و اعمال خودتان باشيد. با خود صادق باشيد. در هر موقعيتي يك رمز شخصي داشته باشيد. به دنبال زمينه‌هاي مشترك باشيد.

12. به قلب و روحتان گوش دهيد. 
به نداي درونيتان گوش دهيد اما براي تصميم‌گيري آزاد باشيد. از غريزه‌تان استفاده كنيد. اجازه ندهيد ديگران به شما بگويند چه بكنيد.

13. ذهنتان را پاك كنيد.
 دعا و راز و نياز با خدا، تمرينات يوگا، مديتيشن و تاي‌چي روحتان را جوان و شاداب كرده و باعث مي‌شود بهتر تمركز كنيد.

14. سبكبار باشيد.
 خواسته‌ها، تمايلات و دارايي‌ها نبايد مالك شما باشند. خودتان را از تكانه‌ها آزاد كنيد. تصميم بگيريد فقط به نيازهاي ساده و روزمره خود فكر كنيد.

15. بخنديد.
 خنده بهترين دارو است. خنديدن در بدن اندورفين آزاد مي‌كند و طول عمر شما را افزايش مي‌دهد. شادي دروني واقعاً زيبا و لذت‌بخش است.

16. انعطاف‌پذير باشيد. به تغيير بعنوان چيزي مثبت در زندگي نگاه كنيد. گاهي اوقات بايد با جرياني كه پيش از شماست پيش رويد.

17. چند هدف روزانه ليست كنيد. يك دوست جديد پيدا كنيد، براي شنا يا پياده‌روي برويد. براي لذت بردن از هر روزتان برنامه داشته باشيد.

18. چيزهاي كوچك را تحسين كنيد.
 وقتي براي پياده‌روي در محل هميشگي مي‌رويد، سعي كنيد اين بار با دفعات قبل متفاوت بوده و چيزهايي جديد كشف كنيد. وانمود كنيد كه كشوري ديگر هستيد و بار اول است كه به آنجا آمده‌ايد. با خانواده‌تان بيرون برويد و خوش بگذرانيد. براي درك زيبايي‌هاي اطرافتان وقت بگذاريد.

19. خودتان و ديگران را ببخشيد.
 انرژي منفي كه بخاطر شكست‌هاي قبلي احاطه‌تان كرده و شما را عقب نگه داشته را آزاد كنيد. به استقبال هر چيزي برويد كه زندگي برايتان پيش مي‌آورد.

20. با خودتان و ديگران، مخصوصاً با خودتان، صادق باشيد.
 اگر با خودتان صادق نباشيد، استرسي پنهاني در شما ايجاد مي‌شود كه همه شادي و انرژي‌تان را مي‌گيرد. پذيرفتن خود خيلي مهم است. صادق بودن زندگي‌تان را ساده‌تر مي‌كند و باعث مي‌شود آنهايي كه بخاطر ديدگاه‌هايتان دوستتان ندارند از شما دور شوند. صداقت داشتن با ديگران اعتماد مي‌سازد و با خودتان اعتمادبه‌نفس.

21. در انتظار فردا باشيد. 
هر روز خاص است. هيچ روزي شبيه روز قبل نيست و هر روزي به نوبه خود زيباست. اگر همه چيز بر وفق مرادتان پيش نمي‌رود، به خاطر داشته باشيد كه هميشه فردايي وجود دارد. ممكن است فردا زندگيتان بهتر شود.

22. مرگ را بپذيريد. فكر كردن به مرگ باعث مي‌شود قدر زندگيتان را بدانيد. براي درك زيبايي زندگي و دنيا وقت بگذاريد. با مرگ نجنگيد يا از آن ترس نداشته باشيد.

23. محيط‌ اطرافتان را تحسين كنيد. 
هر از گاهي وقت بگذاريد و به پياده‌روي برويد. تصور كنيد از سياره‌اي ديگر آمده‌ايد. به همه چيز با ديدي تازه نگاه كنيد، حتي به رنگ آبي آسمان و نور خورشيد. به گياهان، درختان، برگ‌ها و گل‌ها و تكان خوردن آنها با وزش باد دقت كنيد؛ به جريان آب و شكل گرفتن آن وقتي درون ظرفي ريخته مي‌شود. به موجودات مختلف، حشرات، حيوانات، پرندگان و انسان‌ها نگاه كنيد. اين كار خاطرات مرده را از ذهنتان پاك مي‌كند و روزمرگي را از زندگيتان بيرون مي‌كند.

24. افكار منفي‌تان را پاك كنيد. 
براي پاك كردن ريشه افكار منفي (عصبانيت، ترس، ترديد، تنفر و ...) وارد عمل شويد. هر فكر منفي را با يك فكر مثبت جايگزين كنيد. ممكن است در آن لحظه خيلي حس خوبي نداشته باشيد اما وقتي به چيزهاي خوب فكر كنيد مطمئناً حالتان بهتر خواهد شد. به همه نعمت‌هايي كه در زندگي به شما داده شده فكر كنيد زيرا بااينكه ممكن است گاهي همه چيز به هم بريزد و اوضاع چندان مطلوب نباشد، اما آينده سرشار از اميد است. لبخند بزنيد و احساسات و افكار منفي را درون خود نگه نداريد.

25. پايه‌اي محكم براي اعتقاداتتان بسازيد. اما، متواضع باشيد و به عقايد ديگران احترام بگذاريد. از هر چيزي كه به آن اعتقاد داريد دفاع كنيد و اجازه ندهيد ديگران باورهايتان را سركوب كنند. مي‌توانيد در عين حفظ باورها و ارزش‌هاي خود اما از ايده‌هاي ديگران نيز استقبال كنيد. درگير جزئيات نشويد. وقتي تعارضات بزرگ برايتان پيش مي‌آيد سعي كنيد راه‌هايي خلاقانه براي زندگي با آنها پيدا كنيد—كدام مهمتر است، اينكه يكي از عزيزانتان با شما مخالف است يا اينكه دوستش داريد؟

26. ليست پيش از مرگ تهيه كنيد. 
ليستي از همه كارهايي كه دوست داريد قبل از مردن انجام دهيد تهيه كنيد، مثل ياد گرفتن يك مهارت سخت، پيشرفت كردن در يك كار يا ورزش، بانجي‌جامپينگ، ... هر بار كه كاري از ليستتان را انجام مي‌دهيد، جلوي آن تيك بزنيد. اين روند پيشرفتتان را نشان مي‌دهد.

27. دوستيابي كنيد. 
دوستاني واقعي پيدا كنيد؛ دوستاني كه در حضور آنها بتوانيد خودتان باشيد. با آنها به جاهاي بيشتري برويد تا بتوانيد در لذت‌هايتان با آنها شريك شويد. 

28. تقدير و قدرشناسي‌تان را ابراز كنيد. 
هر روز چيزهايي كه قدردانشان هستيد را تشخيص دهيد. بگذاريد خانواده، دوستان و عزيزانتان ببينند تا چه اندازه براي داشتن آنها قدردان هستيد. 

29. الهام‌بخش خود باشيد.
 كاري انجام دهيد كه الهام بخشتان باشد: پيدا كردن يك الگوي تازه براي زندگيتان يا خواندن كلامي عبرت‌آموز از بزرگي. 

30. خود را درگير گذشته نكنيد. 
نگران اشتباهاتي كه در گذشته مرتكب شديد نباشيد، سعي كنيد از آنها درس بگيريد. هر اشتباه درسي با خود دارد. نگران گذشته نباشيد زيرا گذشته است. نگران آينده هم نباشيد چون هنوز نيامده است. در امروز زندگي كنيد.

31. هيچ چيز را ناديده نگيريد. از همه چيز و همه كس در اطرافتان تقدير كنيد—خانواده، دوستان، خانه، حيوانات، محيط و دنيا. يك روز كه بيدار شويد مي‌بينيد كه يكي از آنها را از دست داده‌ايد. به همين دليل بايد وقتي آنها را داريد قدرشان را بدانيد.

32. همه چيز را پيش‌رو داشته باشيد.
 به خاطر داشته باشيد كه بااينكه ممكن است در حال حاضر همه چيز سخت به نظر برسد اما بدون شك يك نفر هست كه اتفاقات و موقعيتي بسيار بدتر از شما دارد.

33. اجازه ندهيد دارايي‌ها بر زندگيتان فرمانروايي كنند.
 اجازه ندهيد وسايل الكترونيكي جديد، لباس‌ها و ماشينتان كنترل زندگي شما را به دست گيرند. دارايي‌هاي مادي فقط وسيله‌اي براي كمك به بهبودي زندگي شما هستند. خودتان ارجح هستيد.

34. آرزوهايتان را دنبال كنيد.
 ليستي از همه چيزهايي كه روزي دوست داشتيد داشته باشيد يا انجام دهيد تهيه كنيد. با نشستن و نوشتن هيچ آرزويي برآورده نخواهد شد. بايد بلند شويد و دست به تلاش بزنيد. سخت كار كنيد و سعي كنيد آرزوهايتان را به واقعيت تبديل كنيد. اگر واقعاً چيزي را بخواهيد، راهي براي دست يافتن به آن پيدا خواهيد كرد.

35. دلسرد نشويد.
 شكست را نپذيريد، حتي اگر به نظر برسد تنها گزينه موجود باشد. به موانعي كه ديگران براي اينكه به آنچه كه هستند تبديل شوند پشت سر گذاشته‌اند نگاه كنيد. آن را وارد زندگي خود كرده و از آنها درس بگيريد. 

36. خودتان باشيد.
 شجاعت لازم براي اينكه خودتان باشيد را داشته باشيد. خجالت نكشيد! شما هماني هستيد كه هستيد. حتي اگر اجتماع دوستتان نداشته باشيد، همين هستيد، پس چيزي كه ديگران فكر مي‌كنند را فراموش كنيد و زنديگتان را بكنيد. كاري را بكنيد كه دوست داريد چون زندگي شما همان است كه خودتان مي‌سازيد. زندگي شما متعلق به خود شماست. هيچكس ديگر نمي‌خواهد زندگي شما را زندگي كند، پس همه چيز به خودتان بستگي دارد.

37. هر روز يك روز تازه است!
 از گذشته درس بگيريد، براي آينده هدف تعيين كنيد اما در حال زندگي كنيد.



نكات


• خودتان باشيد. حرف‌ها و قضاوت‌هاي ديگران برايتان بي‌اهميت باشد.
• زندگي كوتاه‌تر از آن است كه با پشيماني و حسرت زندگي كنيد. براي جلوگيري از بيماري، خشمتان را فروكش دهيد و سبك و ازاد زندگي كنيد.
• عشق را منتقل كنيد.
• بيشتر گوش دهيد، كمتر حرف بزنيد.
• اشتباهات و كمبودهايتان را پذيرفته و فراموش كنيد.
• به آنچه كه داريد ارزش بگذاريد.
• قدرشناسي تان را ابراز كنيد.


يکشنبه هجدهم 4 1391 15:2
X